Jakie badania koniecznie zrobić

Jeżeli stwierdzisz u siebie objawy nerwicy lękowej, powinieneś przede wszystkim wykonać kilka istotnych badań, które wykluczą somatyczne przyczyny występujących objawów. Pamiętaj, żeby analizować ich wyniki w porozumieniu z lekarzem, a nie na własną rękę.

W to, że będę żyć, nie wierzyłam nawet wtedy, kiedy usłyszałam diagnozę. Nerwica lękowa to było puste hasło, nic nie znaczące. Tym bardziej, że nie uważałam się za osobę z problemami. W nocy nie spałam, serce wciąż szalało, i ten zupełny brak sił. Czasami nie byłam w stanie przejść nawet do drugiego pokoju. Walczyłam ze sobą podpierając ściany. Całe moje ciało potwierdzało mój lęk – oto umieram. W ciągu tych kilku dni zrozumiałam, że nie przeżyję tego co planowałam, że nie będzie już czasu ani na założenie rodziny, ani na skończenie studiów. Wewnątrz żegnałam się z życiem.

Przyczyny somatyczne zaburzeń typowych dla nerwicy lękowej oraz badania, jakie należy zrobić, żeby je wykluczyć:

Nadczynność i niedoczynność tarczycy.

W pierwszej kolejność powinieneś zbadać sobie poziom hormonów tarczycy. Tarczyca znajduje się nad mostkiem i wydziela dwa hormony: tyroksynę i trójjodotyroninę, które odpowiadają m.in. za regulację temperatury ciała oraz tempo przemiany materii. W przypadku, gdy tarczyca wydziela zbyt mało hormonów, mówimy o niedoczynności tarczycy. Objawy niedoczynności to depresja, brak energii, tycie, zmęczenie, ospałość. A także typowe dla nerwicy objawy zimnych stóp i rąk oraz pogorszenie koncentracji i uwagi

W przypadku nadczynności tarczycy mogą się pojawić objawy takie jak: lęk, nadpobudliwość, nerwowość, zaburzenia snu, spadek masy ciała, przyspieszenie pracy serca, obfite pocenie się i wyższe temperatury ciała.

Badania, które należy wykonać, aby stwierdzić niedoczynność lub nadczynność tarczycy to:

  • Poziom TSH. Jest to hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową, który reguluje wytwarzanie hormonów przez tarczycę. Wartość TSH na poziomie 3 lub wyżej wskazuje niedoczynność tarczycy. Wartość poniżej 1 wskazuje na nadczynność tarczycy.
  • T4 to wolna tyroksyna, mniej aktywna forma hormonu tarczycy, która jest gotowa przekształcić się w formę T3.
  • T3 (wolna trójjodotyronina) – aktywna forma hormonu tarczycy. Jej niski poziom jest związany z wystąpieniem zaburzeń depresyjnych.
  • Antytyreoglobulina i antytyreoperoksydaza są to przeciwciała, które mogą atakować tarczycę i zaburzać jej pracę. Ich wysokie stężenie świadczy o zapaleniu tarczycy znanym pod nazwą choroby Hashimoto.
  • USG tarczycy – w obecnych czasach warto je zrobić nawet mimo dobrych wyników hormonów. Dzisiaj bardzo często USG może wykazać stan zapalny we wczesnej fazie albo guzki.

Choroby serca i zaburzenia poziomu elektrolitów.

W przypadku zaburzeń pracy serca powinieneś zrobić EKG, które wykluczy choroby serca i nieprawidłową pracę oraz powinieneś zbadać poziom elektrolitów:

  • Sodu
  • Potasu
  • Wapnia
  • Fosforu
  • Magnezu

Podstawowe badania krwi i moczu

Te badania zawsze stanowią fundament jakiejkolwiek diagnozy. Przy okazji warto też zbadać białko ostrej fazy (CRP) oraz OB, które będą informować lekarza o ewentualnym stanie zapalnym w organiźmie i poszerzą obraz.

Niektóre źródła podają, że powinno się zweryfikować jeszcze dwie choroby: boreliozę i candidę. Jednakże ja osobiście nie spotkałam się z przypadkiem, aby któraś z tych chorób dała pełnoobjawowy obraz nerwicy.

Pamiętaj, aby pokazać wyniki lekarzowi pierwszego kontaktu. To on ostatecznie ma wiedzę, na podstawie której może stwierdzić, czy żadne z powyższych zaburzeń somatycznych nie występuje u Ciebie. Być może zleci Ci dodatkowe badania, które wykluczą lub znajdą somatyczną przyczynę Twoich zaburzeń.

Bibliografia:

Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, H. Freyberger, W. Schneider, Wydawnictwa Lekarskie PZWL 2005

Lęk i fobia, E. Bourne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011