Zanim zaczniesz

Zanim zaczniesz ćwiczyć medytację wyciszenia – kilka praktycznych wskazówek

Kiedy zaczyna się stosować medytację wyciszenia trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami jej stosowania. Ze względu na prostotę tej metody wiele osób ma tendencję do myślenia „ah tak, to proste” i ignorowania wszystkich wskazówek, nie czytania bądź nie słuchania dokładnie. W efekcie, kiedy praktyka nie przynosi oczekiwanych przez nich efektów, szybko się zniechęcają.

   1.  Niech nie zwiedzie cię prostota

Zauważyłem, że dla wielu ludzi problemem jest zaakceptowanie prostoty tej metody. Ludzie mają takie skojarzenie, że jeśli coś ma być skuteczne, to musi być skomplikowane – tak jak w medycynie, mamy coraz bardziej skomplikowane leki, procedury, urządzenia diagnostyczne. Jednak zwracam uwagę, że metoda ta jest tak naturalna jak prosta i to właśnie czyni ją tak skuteczną.

   2. Nie oczekuj zbyt dużo w zbyt krótkim czasie

Prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia lękowe już od długiego czasu. Nie spodziewaj się więc, że ustąpią one już po pierwszy próbach medytacji wyciszenia. Nie oczekuj zbyt wiele zbyt szybko. Ani ustąpienie objawów, ani dojście do dobrej techniki relaksacji nie przyjdą szybko, gwałtownie i natychmiast. Pod tym względem dobrze jest pamiętać, że gwałtowne i szybkie zmiany w psychice są nietrwałe. Doceniaj powolną i jednostajną poprawę.

   3. Bądź przygotowany na wzloty i upadki

Wykres poprawy w wychodzeniu z zaburzeń psychicznych nigdy nie jest linią prostą. To wykres, który powoli zmierza ku górze, ale poprzez górki i dołki. To jest nieuniknione zanim poprawa ustabilizuje się. Bardzo często dzieje się tak, że przez tydzień odczujemy poprawę, a następnie nawrót wielu objawów. Kiedy tak się dzieje mamy tendencję do myślenia, że wszystko wróciło i nic się nie zmieni. Ale oczywiście tak nie jest. Te nawroty tylko zwyczajnie uczą nas, że musimy wytrwać w naszej drodze. Musimy utwierdzać się w przekonaniu, że nasilenie objawów i ich częstotliwość powoli będzie się zmniejszać, zanim całkowicie ustąpią.

   4. Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla siebie

Kiedy na początku masz trudności z osiągnięciem relaksu, potrzebujesz dużej dawki cierpliwości do siebie.To jest bardzo ważne. Relaks psychiczny nie jest trudny, ale gdybyś mógł dojść do tego w dwie minuty, moje szczegółowe instrukcje nie byłyby potrzebne. Nauczenie się relaksu psychicznego zajmuje trochę czasu. W początkowej fazie, kiedy próbujesz, musisz być cierpliwy i wyrozumiały dla siebie.

Jest jedna rzecz, której nie wolno ci robić. Pod żadnym warunkiem nie mów sobie „nie mogę się zrelaksować, to nie działa, mi to nie pomoże, może innym, ale nie mi”. W mojej praktyce w zasadzie każdy, kto doświadcza napięć i ma objawy lękowe może się tego nauczyć i pomóc sobie w ten sposób.

Jest jeszcze inny etap, kiedy ludzie się irytują. Najpierw rozluźniamy nasze ciało, a następnie przenosimy to uczucie odpuszczenia na nasz umysł. Niektórzy ludzie bardzo łatwo wchodzą w odprężenie ciała, ale mają ogromne problemy z doświadczeniem relaksu umysłu. Tu trzeba pamiętać – w zasadzie każdy, kto osiąga odprężenie ciała może osiągnąć odprężenie umysłu. To jedynie wymaga trochę cierpliwości i wytrwałości.

   5. Spróbuj to polubić

Twój stosunek do tych ćwiczeń ma istotne znaczenie. To nie jest przymus, ani obowiązek wykonywać je, kiedy wolałbyś robić coś innego. Nic na siłę. To stanie się czymś naturalnym, czymś co będzie ci sprawiało przyjemność.

   6. Wykorzystuj odczucie odprężenia podczas każdego dnia

Dobrze jest uzyskiwać spokój psychiczny podczas ćwiczeń relaksacyjnych. Jednak my chcemy osiągnąć więcej. Chcemy utrzymywać spokój psychiczny i odprężenie we wszystkich aspektach naszego życia. Musimy więc doskonalić naszą umiejętność relaksu ciała oraz umysłu, a w następnym kroku stale powracać do tego stanu. Podczas dnia dobrze żebyśmy się zatrzymywali (kiedy jedziemy metrem, lub czekamy na coś) i powracali do tego stanu odprężenia. Nasze ciało nauczy się powoli powracać do niego w różnych miejscach, bez względy na hałas dookoła. Ale wpierw musimy utrzymać dyscyplinę ćwiczeń w warunkach domowych, aż ten stan będzie nam przychodził w sposób naturalny.

  7. Ćwiczenia relaksu psychicznego nie są trudne

Mimo, że dość dużo piszę o tym, jak należy wykonywać te ćwiczenia, nie są one trudne. W zasadzie są bardzo proste, i to raczej właśnie ta prostota wymaga ode mnie tyle pisania, ponieważ to przez nią łatwo zejść z właściwej ścieżki przez nieuwagę.

To właśnie zaakceptowanie tej prostoty może być jedną z pierwszych trudności. Ćwiczenia te wymagają odrobinę cierpliwości, podobnie jak każda nowa umiejętność. Jeżeli, kiedy jesteś spięty po pierwszych próbach, nie rezygnuj, zamiast oczekiwać, że napięte osoby mają odczuwać rozluźnienie w krótkim czasie.

   8. Dąż do aktywnego relaksu

Pamiętaj, że być zrelaksowanym to nie znaczy być jak warzywo. Wręcz przeciwnie, to oznacza większą zdolność do działania, do robienia rzeczy łatwo i szybko przy minimalnym wysiłku. Relaksacja odgrywa ważną rolę w treningu średnio i długodystansowców, zarówno biegaczy jak i pływaków.

Następny wpis
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: